TURQUOISE

فیروزه : (TURQUOISE)

فیروزه یک کانی کمیاب و ارزشمند آبی نزدیک به سبز است که خواهان فراوانی دارد.

خواص سری:

محافظت کننده در برابر بلایا – دفع چشم زخم یا چشم نظر – موفقیت و پیروزی در کارها – در هنگام خطر، بیماری و.. از صاحبش محافظت می کند و با رنگ باختگی صاحبش را از خطر می رهاند.

چشم زخم، محافظت در برابر حوادث ، بلایا، مریضی و خسارت ( در صورتی که فرد بیمار باشد و یا اتفاق ناخوش آیندی برایش در شرف وقوع باشد، رنگ فیروزه عوض می شود، گاه در راه مراقبت از فرد و به خاطر مراقبت از وی ترک بر می دارد).، ایجاد شادی و خوش شانسی، رونق کسب و کار

فیروزه، کانی توانمند و حامی افراد است. به ویژه فرض شده است که اسب و سوار کار را از سقوط ناگهانی در امان نگه می دارد. همچنین در زمان مسافرت از شخص حمایت می کند. فیروزه باعث شادی و نشاط در افراد غمگین و افسرده می شود و به آنها نیروی لازم برای به انجام رساندن کارهای سخت را با ظرافت و چابکی منتقل می کند. این کانی باعث اعتماد به نفس می شود و جرأت لازم برای بیان استدلالهایمان را به طور مختصر و با اطمینان خاطر در کنفرانس ها در ما ایجاد می کند. شخص را در برابر خوابهای آشفته و کابوسها حمایت می کند. نیرو و ارتعاشات منفی، مضر و آشفته را از ما دور می کند و حتی می تواند جذب کننده نیروهای مثبت باشد. فیروزه مخصوص چاکرای گردن و گلو چاکرای پنجم) است.

خواص درمانی:

تقویت قلب، دستگاه تنفسی، چشم ها، گردش خون، گلو، معده، کبد فیروزه به عوارض عملکردهای نادرست کبد و غدد کمک می کند. چشمها را نیرو می بخشد و بر علیه بیماریهای چشم و اصلاح گردش خون مؤثر است. درد گلو، التهابات ریوی و بیماریهای دستگاه تنفس را درمان می کند. در برابر افسردگیها مفید است و قلب را تقویت میکند. فیروزه برای همه بیماری هایی که بر اثر کمبود مواد غذایی و تغذیه بد ایجاد می شوند مانند آناروکسی (بیماری که بر اثر نخوردن غذای کافی و کمبود مواد غذایی ایجاد می شود) به کار می رود.

معمولا هنگام پارگی رباطها و تاندونها، جریان خون را در بافتهای عضلانی زیادتر می کند. همچنین به خاطر درخشش آن شادی آور است و اثر سودمندی بر روی کمبود اکسیژن، مسمومیت خونی و استرس دارد.

فیروزه کمک مؤثری به درمان نواحی از بدن که تحت هجوم ویروسها و باکتریها هستند یا نواحی آلوده می کند. گفته شده است که فیروزه از عملکرد و شفابخشی بیکران خود آگاهی ندارد. همچنین دارای اهمیت زیادی است که بدانید در کاربرد این کانی چنانچه رنگ خود را از دست بدهد و یا خرد شود، تمام نیرویش را از دست میدهد.

تاثیر فیروزه روی بدن:

فیروزه مفرح معده می باشد . برای سردرد بسیار مفید است . استفاده از سرمه آن برای چشمها بسیار مفید بوده و آن را تقویت می نماید . کسانی که در شب دید خود را از دست می دهند، استفاده از سرمه فیروزه آنان را درمان می کند . اگر مردمک سفید شده و یا هر مورد دیگری در چشم باشد آن را درمان می کند . استفاده از فیروزه باد فتق ، جنون ، درد اعضاء و بسیاری از بیماریها داخلی را درمان می نماید. برای زن حامله مفید و محافظ است. قلب و چشم را تقویت می نماید.

تاثیر فیروزه بر روح و روان:

استفاده از انگشتر فیروزه به قلب آرامش می دهد ، خوف و وحشت را از آدمی دور می سازد ، دشمنان را دور و آدمی را بر آنها غالب می سازد ، انسان را در مقابل حوادث برق حفاظت کرده و نمی گذارد که آدمی در آب غرق گردد ، جانوران موذی و گزنده را دور می سازد و نمی گذارد که آنها به آدمی آسیب برسانند . اول ماه جدید زمانی که به ماه نگاه کردید ، به فیروزه بنگرید ، برکت و دولت برای شخص آورده و او را بی نیاز می نماید . استفاده از آبی رنگ آن مفیدتر است. استفاده از آن در آدمی احساس محبت ، عشق ، علم و هنر را ترقی می دهد و برای ترقی در علم و هنر بسیار مفید می باشد .

برای ترقی در علم و هنر بسیار مفید می باشد . قلب و چشم را تقویت می نماید . به همراه هر کسی که باشد ، از برق گرفتگی ، غرق شدن ، نیش جانوران موذی ، نظر بد و قتل و کشته شدن در امان است و محفوظ ، با کسانی که مزاج بادی دارند موافق می باشد . فیروزه در اثر تغییرات هوا زمانی درخشنده و زمانی تار و مکدر می گردد. در اثر تغییرات روغن و مشکی تیره می گردد.

روایات ائمه اطهار درباره فیروزه:

از امام جعفر صادق (ع) منقول است که هر که انگشتر فیروزه در دست کند، دستش فقیر نشود. | از حسن بن على بن مهران منقول است که به خدمت امام موسی کاظم(ع) رفتم در انگشت آن حضرت انگشتری دیدم که نگینش فیروزه بود و نقشش “الله الملک” بود، بسیار نظر کردم در آن انگشتر، فرمود که چه نظر می کنی، گفتم حضرت امیر المؤمنین (ع) انگشتر فیروزه داشته است که نقشش “الله الملک” بوده است.

فرمود که آن را می شناسی؟، گفتم نه، فرمود که همان انگشتر است و این سنگی است که جبرئیل برای رسول خدا (ص) به هدیه آورد از بهشت. و آن حضرت به حضرت امیرالمؤمنین (ع) بخشید. على بن محمد حمیری گفت: که دختر جعفر بن محمود را خواستم و بسیار او را دوست می داشتم و فرزند از او به وجود نمی آمد، به خدمت حضرت امام علی نقی (ع) رفتم و این مطلب را عرض کردم پس تبسم نمود و فرمود که بگیر انگشتری که نگینش فیروزه باشد و بر آن نقش کن این آیه را ” رب لا تذرنی فردا و انت خیر الوارثین” چنان کردم یک سال نگذشت که از آن پسری به وجود آمد.

از حضرت رسول (ص) منقول است که خداوند عالمیان می فرماید که من شرم می کنم از دستی که به سوی من بلند شود به دعا و در آن دست انگشتر فیروزه باشد پس من او را نا امید برگردانم. در کتاب علامه مجلسی روایت از رسول اکرم (صل الله علیه و آله وسلم): هر کس فیروزه را در روز یک بار نگاه کند پنج بار در بهشت به رویش باز می شود. دومین روایت : اولین هدیه ای که خداوند به رسول اکرم (ص) در غار حراء سنگ فیروزه بود و از طریق جبرئیل به ایشان داده شده

است.

همچنین در برخی روایات آمده است: الف) باعث بی نیازی و دوری فقر می گردد.

ب) جهت ایجاد فرزند مؤثر است.

ج) در استجابت دعا مؤثر است.

د) عامل فتح و پیروزی است.

ه) دور گرداننده دردها از دیدگان است.

و) موجب گشایش سینه می گردد.

ز) قوت دل را زیاد می کند

ح) باعث برآورده شدن حاجات می شود.

یکی از خادمان امام هادی (علیه السلام) از آن حضرت جهت زیارت علی بن موسی الرضا اجازه سفر به سرزمین طوس گرفت. حضرت به او فرمودند: انگشتری با نگین عقیق زرد به همراه داشته باش که بر روی آن حک شده باشد «ماشاءالله لاقوه الا بالله استغفر الله» و بر آن سوی نگین محمد و علی» حک کن خادم می گوید: از نزد امام بیرون شدم و انگشتری را طبق دستور امام تهیه کردم و مجددا | برای خداحافظی به حضور امام رفتم. فرمودند: انگشتری دیگر با نگین فیروزه باید همراهت نمایی که در بین طوس و نیشابور شیری با تو روبه رو می شود و قافله را از راه رفتن باز می دارد، به سوی آن شیر رفته و انگشتر را نشانش می دهی، به او بگومولای من می گوید از راه کنار برو. بعد اضافه کرد، باید نقش روی انگشتر الملک لله و سمت دیگر آن «الملک الله الواحد القهار» باشد که انگشتر حضرت على (علیه السلام) این نقش را داشته است. که آن سپری در برابر درندگان و عامل پیروزی در جنگهاست. منبع: حلیه المتقین، چاپ هفتم/۱۳۹۰، صفحات ۳۳ تا ۳۵

فیروزه : (TURQUOISE)

TURQUOISE
TURQUOISE

کانی شناسی:

پیش تر این کانی تنها از سنگ فیروزه به دست می آمد ولی امروزه همانند دیگر کانیها مصنوعی نیز فرآوری می شود به گونه ای که حتی تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن آن برای کارشناسان نیز بسیار دشوار است. یکی از اولین سنگ های جواهر استخراج شده و همواره قیمتی ، به خاطر رنگ خاص آن که از آبی آسمانی تا سبز بسته به مقدار آهن و مس دورن آن دیده می شود. عمدتا به صورت نهان بلور، توده وار و غالبا پوسته ای به شکل رگه یا گره و به حالت مات یا نیمه شفاف وجود دارد. سنگی سبک و ترد با شکست صدفی است.

بعضی انواع آن دارای خلل و فرج، رنگ باختگی و ترک پذیری است. کانسار: فیروزه ایران اساسا مرغوب و دل انگیز است. معادن مکزیک و آمریکا فیروزه های سبزتر و با خلل و فرج بیشتری داشته و میل به رنگ باختگی آن سریعتر است. در روسیه سابق، شیلی ، استرالیا، ترکستان و کرنوال انگلیس نیز یافت می شود. نکته مهم: تصور بر این بوده که صاحب خود را با رنگ باختگی از خطر و بیماری می رهاند. فیروزه سنگی زنده می باشد و نسبت به روغن و مواد شیمیایی مانند مواد شوینده بسیار حساس بوده و رنگ او را تغییر می دهد.

 

شما میتوانید این سنگ با ارزش رو به همراه هر پلاک طلایی که بخواهید از فروشگاه گالری دیوا خریداری فرمایید. |  برای ورود به فروشگاه اینجا کلیک کنید

Instagram | Telegram | Website

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه